

Всеукраїнська асоціація рентгенологів (ВАР) та Українська асоціація фахівців ультразвукової діагностики (УАФУД) звернулися до Міністерства охорони здоров’я України з пропозицією впровадити в клінічну практику первинну променеву діагностику за принципом «Point of care radiation diagnostic» (POCRADIAG).
Останнім часом у Європейському Товаристві Радіології (ЄТР – ESR – European Society of Radiology) все більше говорять про пацієнт-орієнтовану радіологію. Актуальним трендом сучасної радіології, яка використовує цифрові технології візуалізації та телерадіологію, є наближення діагностики до пацієнта та проведення необхідних рентгенологічних та ультразвукових досліджень (УЗД) в місці звернення пацієнта за медичною допомогою і, навіть, у нього вдома. Зокрема в УЗД це всесвітньо усталений принцип «Point of care ultrasound» (POCUS). Використання телерадіології дозволяє реалізувати для первинної медичної допомоги (ПМД) принцип «Рухається у просторі радіологічна інформація про пацієнта, а не сам пацієнт!». Наявність мобільних цифрових рентгенівських апаратів в закладах ПМД та військових госпіталях першої лінії дозволяє максимально використати основну перевагу цифрової рентгенографії (ЦРГ) – отримання об’єктивної діагностичної інформації про пацієнта за кілька секунд. Ми допомагаємо медичним закладам України впроваджувати принцип «Point of care x-ray». Наявність в закладах ПМД сучасних портативних цифрових рентгенівських апаратів та ультразвукових сканерів з широкими діагностичними можливостями, тобто реалізація принципу «Point of care radiation diagnostic» (POCRADIAG), може суттєво збільшити кількість діагнозів, встановлених в місці звернення пацієнта за допомогою, і тим самим підвищити ефективність надання медичної допомоги населенню.
Використання сучасної цифрової рентгенодіагностики в закладах первинної медичної допомоги особливо актуально в умовах епідемії туберкульозу, пандемії COVID-19 та воєнного стану, коли порушено транспортне сполучення та зруйновано чи пошкоджено велику кількість медичних закладів. Своєчасне виявлення випадку туберкульозу чи захворювання на коронавірус скорочує час до початку лікування хворого та обмежує його контакти з іншими людьми.
Основною перевагою портативних цифрових рентгенівських апаратів є те, що вони не потребують рентгенівських кабінетів, безпечні для персоналу та оточуючих за умови дотримання правил їх експлуатації, легко перевозяться, готуються до використання за кілька хвилин, живляться від звичайної однофазної мережі 220 В, генератора або акумулятора з інвертором. До того ж такі портативні цифрові рентгенівські апарати виробляються вітчизняними підприємствами в Києві та Харкові, що значно полегшує навчання персоналу роботі на такому обладнанні. За допомогою представників цих підприємств та Центру рентгенівських технологій Асоціації радіологів України на базі Івано-Франківського медичного фахового коледжу проводяться курси для підготовки операторів цифрових рентгенівських апаратів для середнього медичного персоналу та підготовлено програму тематичних курсів удосконалення з цифрової рентгенодіагностики для клініцистів в Національному університеті охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика.
Ефективний систематичний скринінг на туберкульоз, передбачений наказом №102 від 19.01.2023 року можливий лише за допомогою цифрової рентгенографії органів грудної клітки, оскільки тільки цей метод відповідає вимогам Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) до методів скринінгу туберкульозу, про шо вказано в Клінічній настанові, заснована на доказових даних «ТУБЕРКУЛЬОЗ» 2021 року. І саме завдяки появі портативних цифрових рентгенівських апаратів, телерентгенології та штучного інтелекту пріоритет у ранньому виявлені туберкульозу повернуто у 2021 році ВООЗ та Міжнародним товариством радіології саме рентгенодіагностиці.
Використання мобільних цифрових рентгенівських апаратів у військових шпиталях першої лінії дозволяє проводити не тільки діагностику, але й операційні втручання під рентгенівським контролем. Так, використання цифрової рентгенодіагностики у військовому шпиталі м. Щастя у вересні 2014 року дозволило надати діагностичну допомогу 95% пацієнтів та хірургічну допомогу на місці 70% з них і вдвічі зменшити кількість поранених, евакуйованих до інших шпиталів.
Накопичений позитивний досвід використання портативного цифрового рентгенівського апарату в операційній травматологічного відділення замість традиційного використання там рентгенівської установки з С-аркою.
ГО «Всеукраїнська асоціація рентгенологів» та ГО «Українська асоціація фахівців ультразвукової діагностики» спільно з Товариством Червоного Хреста України (ТЧХУ) нами розглядається спільний проект по створенню концепції інструментального скринінгу інфекційних та неінфекційних хвороб на рівні сімейних лікарів за допомогою мобільних цифрових рентгенівських апаратів і УЗ- сканерів.
За допомогою легких цифрових мобільних цифрових рентгенівських апаратів мобільні бригади ТЧХУ мали б можливість як найменше проводити профілактичні дослідження органів грудної клітки з метою раннього виявлення туберкульозу і його залишкових змін, злоякісних новоутворень, неспецифічних захворювань легень, серцево-судинної патології, а також оцінювати враження легень у осіб, що хворіли на COVID-19.
За допомогою сучасного ультразвукового сканера мобільні бригади ТЧХУ мали б можливість виконувати стандартизовані протоколи ультразвукової діагностики, зокрема проводити діагностику щитоподібної залози, огляд каротидних артерій на ознаки атеросклерозу та вимір товщини комплексу інтима-медія, а також стеатометрію печінки на предмет неалкогольної жирової хвороби печінки, на яку страждає третина людства.
Передача результатів цих досліджень сімейним лікарям суттєво допомогло б їм у веденні своїх пацієнтів та загальному оздоровленню населення.
Створення мобільних діагностичних бригад для надання допомоги лікарям первинної ланки сьогодні особливо актуально в регіонах, де зруйновано або пошкоджено значну кількість медичних закладів. ГО «Всеукраїнська асоціація рентгенологів» та ГО «Українська асоціація фахівців ультразвукової діагностики» могли б надати допомогу у підготовці спеціалістів таких бригад та організації логістики діагностичної інформації.
В теперішній час завдяки сучасним цифровим та інформаційним технологіям використання променевої діагностики в закладах первинної медичної допомоги може значно скоротити час на отримання пацієнтами діагнозу і тим самим суттєво підвищити ефективність медичної допомоги населенню!
Наявність в Україні вітчизняних виробників портативних цифрових рентгенівських апаратів та портативних ультразвукових сканерів з еластографією та стеатометрією дають можливість не тільки оснастити заклади первинної медичної допомоги сучасним діагностичним обладнанням, але й навчити персонал цих закладів ефективно його використовувати, що особливо важливо для повоєнного відновлення України!
Для прискорення впровадження в клінічну практику первинної променевої діагностики за принципом «Point of care radiation diagnostic» (POCRADIAG) ВАР та УАФУД пропонують:
1. Включити до Примірного табеля матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров’я та фізичних осіб — підприємців, які надають первинну медичну допомогу, портативні цифрові рентгенівські апарати та ультразвукові сканери.
2. Включити до НОМЕНКЛАТУРИ лікарських засобів, імунобіологічних препаратів (вакцин), витратних матеріалів, медичних виробів (зокрема дороговартісного медичного обладнання) та допоміжних засобів до них, медичних меблів, спеціалізованого санітарного транспорту, мобільних госпіталів, інших необхідних товарів для задоволення потреб охорони здоров’я наказу Міністерства охорони здоров’я України №729 від 3 травня 2022 року портативні цифрові рентгенівські апарати.
3. Оснастити заклади первинної медичної допомоги портативними цифровими рентгенівськими апаратами та ультразвуковими сканерами.
4. Внести зміни до вимог до переліку обладнання умов закупівель за програмою медичних гарантій, а саме пакетом медичних послуг “Первинна медична допомога” додавши пункти: “n. апарат ультразвукової діагностики (в тому числі мобільний) – за умови понад 20 000 поданих декларацій у надавача медичних послуг. o.рентгенівський апарат (в тому числі мобільний) – за умови понад 20 000 поданих декларацій у надавача медичних послуг.”
5. В регіонах із зруйнованою медичною мережею створити мобільні діагностичні бригади для надання допомоги лікарям первинної ланки, оснащені зокрема портативними цифровими рентгенівськими апаратами та ультразвуковими сканерами.