Всеукраїнська асоціація рентгенологів звернулася до керівництва країни з пропозицією впровадити реєстрацію діяльності з використання рентгенівських діагностичних апаратів
Всеукраїнська асоціація рентгенологів (ВАР) запропонувала Міністерству охорони здоров’я України виступити з ініціативою звільнення використання рентгенівських діагностичних апаратів від регулюючого контролю відповідно до Законів України та міжнародних нормативних документів з радіаційної безпеки і впровадження реєстрації цієї діяльності з відповідним внесенням змін у вітчизняне законодавство, а також протягом трьох-п’яти років повністю перейти до цифрової рентгенодіагностики та електронному обігу діагностичної інформації.
За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я рентгенодіагностика використовується при визначенні близько 80% всіх клінічних діагнозів, а в Україні лише в кожному десятому клінічному випадку. Із-за свідомого завищення небезпеки рентгенодіагностики в 1000 разів необґрунтовано висунуто вимоги обов’язкового ліцензування діяльності з використання рентгенівських діагностичних апаратів (РДА), внаслідок чого все рентгенодіагностичне обладнання зосереджене в обмеженій кількості медичних закладів, що робить рентгенологічні дослідження важко доступними для значної частини населення країни. Це веде до значної кількості порушень клінічних протоколів і зниженню ефективності надання медичної допомоги населенню країни, а крім того, до значних необґрунтованих бюджетних витрат та корупційних ризиків
Рентгенодіагностика, за умови дотримання інструкції з використання рентгенівського обладнання, є безпечною не тільки для персоналу та населення, але й для пацієнтів, променеве навантаження для яких не нормується. ЖОДНА людина в країні із числа населення, персоналу рентгенівських кабінетів і, навіть, пацієнтів, не може отримати шкоду для свого здоров’я із-за використання РДА. Персонал рентгенівських кабінетів протягом року отримає додаткову дозу внаслідок використання РДА, яка значно менше 1.0 мЗв, тобто межі, встановленої для профілактичного рентгенівського опромінення населення, і, навіть, практично всі пацієнти, променеве навантаження для яких НЕ НОРМУЄТЬСЯ, при рентгенологічних дослідженнях отримують ефективну дозу, меншу або порівняну з 1.0 мЗв. При цьому на сьогодні немає наукових доказів, що для здоров’я людей небезпечна навіть ефективна доза 100 мЗв. Тобто рентгенодіагностика не несе загрози здоров’ю людей і, тим більше, оточуючому середовищу і відповідно ст.3 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» використання рентгенівських діагностичних апаратів не підлягає ліцензуванню!
Але сьогодні в Україні на діяльність з використання РДА медичному закладу потрібно отримати ТРИ ЛІЦЕНЗІЇ (ліцензію на медичну практику від Міністерства охорони здоров’я, санітарний паспорт від Держпродспоживслужби та ліцензію від Державної інспекції ядерного регулювання), що є прямим порушенням ст. 3 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» 2015 р. При цьому державні регулятори використовують Санітарні правила та накази, розроблені на основі нормативних документів радянського союзу середини минулого сторіччя, що не відповідає Закону України №2215-ІХ від 21.04.2022 р. «Про дерадянізацію законодавства України». Жодного сучасного нормативного документа, який базується на міжнародних директивах та стандартах безпеки ХХІ сторіччя, в Україні не розроблено. Внаслідок «зарегульованості» діяльності з використання РДА, що містить ЗНАЧНІ КОРУПЦІЙНІ РИЗИКИ, нове рентгенівське обладнання місяцями не може бути введено в експлуатацію, а рентгенологи замість діагностичної роботи вимушені значну частину свого робочого часу витрачати на оформлення купи документів, які НІЯКИМ ЧИНОМ НЕ ВПЛИВАЮТЬ НА РАДІАЦІЙНУ БЕЗПЕКУ в рентгенівських кабінетах. Крім того регулювання діяльності, яка його не потребує, веде до значних необґрунтованих бюджетних витрат.
Згідно ст. 27 Директиві Євроатома COUNCIL DIRECTIVE 2013/59/EURATOM від 5 грудня 2013 року діяльність з використання РДА, які відносяться до генеруючих джерел іонізуючого випромінювання, може просто реєструватися. Перехід від ліцензування діяльності з використання РДА до її реєстрації повною мірою відповідає пп. 19 та 24 розпорядження Кабінету Міністрів України (КМУ) № 1413-р від 4 грудня 2019 р. «Про затвердження плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності та покращення бізнес-клімату, плану дій щодо підвищення позиції України в рейтингу Світового банку “Ведення бізнесу” (“Doing Business”) та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Впровадження процедури реєстрації діяльності з використання РДА замість ліцензування дозволить не тільки знизити корупційні ризики та заощадити бюджетні кошти, які витрачаються на отримання ліцензій, але й суттєво покращити надання медичної допомоги населенню. Розміщення сучасних портативних цифрових рентгенівських апаратів в закладах первинної медичної допомоги дозволить лікарям оперативно отримувати діагностичну інформацію про пацієнта і за допомогою телерентгенології зразу ж залучати до консультації потрібних спеціалістів.
На наш погляд, при отриманні медичної ліцензії бажаючим використовувати рентгенодіагностику достатньо додатково надати в МОЗУ разом з ліцензійними матеріалами:
– декларацію відповідності рентгенівського апарату технічному регламенту №753;
– протокол контролю вихідних параметрів рентгенівського апарату, який має оновлюватися раз на 2 роки, що підтверджує його працездатність;
– протокол дозиметричного контролю, який підтверджує безпеку використання рентгенівського апарату для персоналу та населення і оновлюється кожні 2 роки;
– сертифікат оператора (рентген-лаборанта), який працюватиме на рентгенівському апараті;
– сертифікат рентгенолога, який буде аналізувати рентгенівські знімки.
Заміна ліцензування використання рентгенівських діагностичних апаратів на реєстрацію (тобто звільнення від регулюючого контролю цього виду діяльності) сприятиме впровадженню сучасних рентгенівських технологій в медичних закладах, що покращить надання медичної допомоги в Україні.