Меню Закрити

8 листопада – Міжнародний день радіології

Вітаємо всіх з радіологічними святами! 

Бажаємо всім здоров’я, натхнення та задоволення від життя!

8 листопада відзначається Міжнародний день радіології і професійне свято рентгенологів та рентген-лаборантів

https://www.facebook.com/1422485314669829/posts/3018677595050585/?sfnsn=mo

Цього року своє професійне свято українські рентгенологи присвятили 140-річчю Лампи Пулюя https://www.uarctmrt.org/140-rokiv-lampi-pulyuya/

У 1881 році наш співвітчизник професор Іван Павлович Пулюй, який народився у містечку Гримайлів на Тернопільщині, виготовив лампу з так званими Х-променями власної конструкції і приступив до її серійного виробництва, опублікував теоретичну роботу «Проникнення швидких променів «Х» з трубок назовні» обсягом 67 сторінок. Тобто «Лампа Пулюя», яка була прототипом рентгенівської трубки, стала відомою у світі майже 140 років тому. 

У 1880-1882 роках Пулюй склав докладний опис катодного випромінювання. За допомогою катодного трубки власної конструкції Іван Пулюй вперше в світі зробив знімок зламаної кістки у 13-річного підлітку, знімок руки своєї дочки з металевою шпилькою під нею і знімок скелета мертвої дитини. Рентгенограми Пулюя були настільки чіткими, що дозволяли вивчати патології в органах людини, а це, в свою чергу, підняло на якісно новий рівень хірургію і терапію.

На Міжнародній виставці в Парижі «лампа Пулюя» була удостоєна Срібної медалі, а вже в 1896 році в клініці Київського університету провели першу операцію з використанням «лампи Пулюя».

Приємно відзначити, що і незалежна Україна, про яку мріяв І.П. Пулюй, має певні пріоритети в напрямку рентгенології. 

25 років тому спочатку в Україні, а пізніше в Європі та США було запатентовано розроблену групою українських науковців під керівництвом проф. Мірошниченка С.І. багатосенсорну технологію (PSA – photodiode sencor array), за допомогою якої було виготовленo цифровий рентгенівський приймач з найбільшим розрізненням 7.0 п.л./мм на полі 43х43 см, а також найбільший в світі динамічний цифровий рентгенівський приймач з робочим полем 43х60см. https://www.teleoptic-ltd.com/

В теперішній час у 22-х країнах світу працює понад 3000 цифрових рентгенівських приймачів, виготовлених  за розробленою в Україні багатосенсорною технологією. І саме в Україні вони виготовлялися.

Вже 15 років в Антарктиді на українській станції ім. Академіка Вернадського працює легкий цифровий рентгенодіагностичний комплекс, оснащений багатосенсорним цифровим приймачем. https://www.teleoptic-ltd.com/2021/05/24/15-years-in-antarctica/

Наша країна серед кількох країн світу, де виготовляються цифрові рентгенодіагностичні системи з режимом томосинтезу.

Так що і сьогодні Україні є чим пишатися в області рентгенології!

І дуже добре, що українські рентгенологи та рентген-лаборанти створили добру традицію відзначати своє професійне свято разом в Яремче.

Яремче, 5 листопада 2021 року
Яремче, 6 листопада 2021 року

Читайте також

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x