Меню Закрити

140 років «Лампі Пулюя»


У 1881 році наш співвітчизник професор Іван Павлович Пулюй, який народився у містечку Гримайлів на Тернопільщині, виготовив лампу з так званими Х-променями власної конструкції і приступив до її серійного виробництва. Того ж року він опублікував теоретичну роботу «Проникнення швидких променів «Х» з трубок назовні» обсягом 67 сторінок.   

У 1880-1882 роках Пулюй склав докладний опис катодного випромінювання. За допомогою катодного трубки власної конструкції Іван Пулюй вперше в світі зробив знімок зламаної кістки у 13-річного підлітку, знімок руки своєї дочки з металевою шпилькою під нею і знімок скелета мертвої дитини. Рентгенограми Пулюя були настільки чіткими, що дозволяли вивчати патології в органах людини, а це, в свою чергу, підняло на якісно новий рівень хірургію і терапію.

На Міжнародній виставці в Парижі «лампа Пулюя» була удостоєна Срібної медалі, а вже в 1896 році в клініці Київського університету провели першу операцію з використанням «лампи Пулюя».

Всеукраїнська асоціація радіологів присвячую цей рік 140 річчю «Лампи Пулюя», без якої, можливо, у 1895 році не були б відкриті рентгенівські промені та не почалось би їх бурхливе використання у всьому світі.

Читайте також

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x