Меню Закрити

Звернення радіологів щодо необхідності дерегуляції використання рентгенівських діагностичних апаратів

Радіологи країни вдруге звернулися до Державної регуляторної служби щодо необхідності дерегуляції використання рентгенівських діагностичних апаратів

          Всеукраїнська асоціація рентгенологів звернулась до Державної регуляторної служби з проханням усунути порушення принципів  державної політики у сфері ліцензування (п.4 ст. 3  Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності»)  діяльності з використання рентгенівських діагностичних апаратів (РДА). Необхідні зміни до відповідних нормативних документів було підготовлено офісом ефективних реформ під керівництвом М.Саакашвілі у співпраці з міністерством економіки.

          Відповідно до міжнародних нормативних документів у сфері використання ядерної енергії та радіаційної безпеки діяльність з використання РДА може просто реєструватись (ст.27 Директиви Євроатома COUNCIL DIRECTIVE 2013/59/EURATOM від 5 грудня 2013 року), оскільки вона задовольняє критеріям звільнення від регулюючого контролю  міжнародних норм безпеки «Радіаційний захист та безпека джерел випромінювання: Міжнародні основні норми безпеки» (Відень, МАГАТЕ, 2014). А в Україні ця діяльність і реєструється, і тричі ліцензується. Для проведення рентгенологічних досліджень медичний заклад має отримати ліцензію на медичну практику від Міністерства охорони здоров’я (МОЗ), санітарний паспорт від Держпродспоживслужби та ліцензію від Державної інспекції ядерного регулювання (ДІЯР). Крім того, ДІЯР видає ліцензії на зберігання, ремонт, технічне обслуговування, продаж та придбання рентгенівських діагностичних апаратів, які на цих етапах є просто вимкненими електричними пристроями і НІ ЗА ЯКИХ УМОВ НЕ МОЖУТЬ БУТИ ДЖЕРЕЛОМ ІОНІЗУЮЧОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ (ДІВ). А ліцензування зберігання, ремонту, технічного обслуговування, продажу та придбання електричних пристроїв ст.7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» не передбачено.

         За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я рентгенодіагностика використовується при визначенні близько 80% всіх клінічних діагнозів, а в Україні лише в кожному десятому клінічному випадку. Із-за свідомого завищення державними регуляторами небезпеки рентгенодіагностики в 1000 разів необґрунтовано висунуто вимоги обов’язкового ліцензування діяльності з використання РДА,  внаслідок чого все рентгенодіагностичне обладнання зосереджене в обмеженій кількості медичних закладів, що робить рентгенологічні дослідження  важко доступними для значної частини населення. Це веде до порушень клінічних протоколів і зниженню ефективності надання медичної допомоги!

         Рентгенодіагностика, за умови дотримання інструкції з використання рентгенівського обладнання, є безпечною для персоналу та населення. ЖОДНА людина  не може отримати шкоду для свого здоров’я із-за використання РДА. Персонал рентгенівських кабінетів протягом року отримає додаткову дозу внаслідок використання РДА, яка значно менше 1.0 мЗв, тобто межі, встановленої для профілактичного рентгенівського опромінення населення, і, навіть, практично всі пацієнти, променеве навантаження для яких НЕ НОРМУЄТЬСЯ, при рентгенологічних дослідженнях отримують ефективну дозу, меншу або порівняну з 1.0 мЗв. На сьогодні немає наукових доказів, що для здоров’я людей небезпечна навіть ефективна доза 100 мЗв. Тобто рентгенодіагностика не несе загрози здоров’ю людей і оточуючому середовищу і відповідно ст.3 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» використання рентгенівських діагностичних апаратів не підлягає ліцензуванню!

       У 2016 році Асоціація радіологів України вже зверталася до Державної регуляторної служби (ДРС) щодо необхідності усунення подвійного ліцензування діяльності з використання РДА. Тоді ДРС підтримала радіологів країни і віце-прем’єр міністром України було дано доручення МОЗ провести спільну нараду з ДІЯР стосовно вирішення питання усунення подвійного ліцензування. На жаль, співробітниця МОЗ, якій доручили підготувати цю нараду, не виконала доручення уряду і ОДНООСІБНО підготувала лист МОЗ, в якому було вказано, що ліцензуванням має займатися Державна інспекція ядерного регулювання, після чого перейшла працювати до ДІЯР начальником управління.

        У 2019 році офісом ефективних реформ під керівництвом М. Саакашвілі у співпраці з міністерством економіки було підготовлено зміни до нормативних актів, які дозволяють усунути порушення державної політики у сфері ліцензування стосовно діяльності використання РДА, проте після від’їзду з України керівника офісу ефективних реформ роботу в цьому напрямку було припинено…

       Будемо сподіватися, що в умовах наближення України до Європейського Союзу вітчизняне законодавство нарешті буде приведено у відповідність до міжнародних нормативних документів!

Читайте також

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x