Меню Закрити

Корисно знати: сфера відповідальності Держатомрегулювання поступово обмежується

     Після прийняття у 2000 році Закону України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії» і подальших змін до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від регулювання питань у цій сфері було фактично усунуто Міністерство охорони  навколишнього природного середовища та ядерної  безпеки  України та Міністерство охорони здоров’я України, внаслідок чого єдиним Органом державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки стала Державна інспекція ядерного регулювання України (Держатомрегулювання, у попередні роки – Державний комітет ядерного регулювання України). Проте наступні роки показали неспроможність цієї установи бути єдиним Органом державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки та забезпечити в повному обсязі виконання ст.24 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку». Тому останніми роками сфера відповідальності Держатомрегулювання поступово обмежується.

     20 серпня 2014 року Кабінет Міністрів України постановою №363 затвердив Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України. Відповідно до пп.1,4 цього документу Державна інспекція ядерного регулювання України (Держатомрегулювання) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії.

Згідно цього Положення на Держатомрегулювання покладено, зокрема, наступні завдання: 

– узагальнення практики застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, та розробка пропозицій щодо його вдосконалення;

– здійснення міжнародного співробітництва, участь у діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна, забезпечення виконання зобов’язань, що випливають із членства України в таких організаціях, та зобов’язань, узятих за міжнародними договорами України з питань ядерної та радіаційної безпеки;

– розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних з діяльністю Держатомрегулювання.

       25 березня 2015 року Кабінет Міністрів України постановою №267 затвердив Положення про Міністерство охорони здоров’я України. У п.4 цього документу Міністерство охорони здоров’я визначене Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, який, зокрема затверджує норми радіаційної безпеки та допустимі рівні впливу на людину інших фізичних факторів.

      18 вересня 2019 року Верховна Рада Законом № 107-IX, яким, зокрема, внесене зміни до статті 7 Закону України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії», усунула Державну інспекцію ядерного регулювання від визначення джерел іонізуючого випромінювання, які звільняються від ліцензування.

      25 червня 2020 року Кабінет Міністрів України постановою №614 затвердив Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, основним завданням якого є забезпечення формування держаної політики, зокрема, у сфері поводження з відходами, зокрема, радіоактивними, з небезпечними хімічними речовинами, радіаційного захисту, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку.

      У 2014 році Україна підписалася під міжнародними Базовими Стандартами Безпеки (Радиационная защита и безопасность источников излучения: Международные основные нормы безопасности. – Вена, МАГАТЭ, 2014. – 329 с.), і саме Держатомрегулювання мало би сприяти дотриманню вимог цього документу в нашій країні, проте, на жаль, цього не робить, як і не забезпечує виконання ст.3 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та щорічно не бачить понад 10.0 млн. порушень ст.19 Закону України «Про захист людини від дії іонізуючого випромінювання».

      Отакий у нас «центральний регулятор», тому сферу його відповідальності Верховна Рада та Кабінет Міністрів поступово зменшують.

Читайте також

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x