Меню Закрити

Новорічне вітання від Центру рентгенівських технологій

Шановні колеги!

Вітаємо вас з новорічними святами і бажаємо, щоб у 2021 році ви були здорові та менше часу витрачали на підготовку нікому непотрібних документів! Займайтеся більше діагностичною роботою, підвищенням професійного рівня, більше часу проводьте з родинами та друзями, подорожуйте та отримуйте насолоду від життя!

       Звертаємо вашу увагу на те, що діяльність з використання рентгенівських діагностичних апаратів , як у державних установах, так і у кабінетах приватної власності, не підлягає ліцензуванню від Державної інспекції ядерного регулювання (ДІЯР)! 

      Згідно статті 87 Закону України № 40/95-ВР «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» записано:

«Україна встановлює як двосторонні, так і багатосторонні зв’язки з іншими державами з метою мирного використання ядерної енергії. Україна приєднується до вже діючих, а також укладає нові міжнародні договори з урахуванням власних інтересів та можливостей, а також з метою розвитку та зміцнення міжнародного режиму безпеки мирного використання ядерної енергії.

Якщо міжнародним договором, учасником якого є Україна, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачено ядерним законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору»

       У міжнародних Базових Стандартах Безпеки 2014 року (Радиационная защита и безопасность источников излучения: Международные основные нормы безопасности. – Вена, МАГАТЭ, 2014. – 329 с.), під якими підписалася Україна, визначені критерії звільнення від регулюючого контролю:

«КРИТЕРІЇ ВИЛУЧЕННЯ»

I-1. Загальні критерії вилучення зводяться до наступного:

а) радіаційні ризики, пов’язані з практичною діяльністю або джерелом в рамках практичної діяльності, є досить низькими і не вимагають застосування регулюючого контролю, без будь-якої суттєвої ймовірності виникнення ситуацій, які могли б привести до невиконання загального критерію вилучення; або

b) застосування регулюючого контролю до даної практичної діяльності або даного джерела не може принести чистої користі, так як ніякі розумні заходи контролю не дадуть результативною віддачі в плані зниження індивідуальних доз або ризиків для здоров’я.

I-2. Практична діяльність або джерело в рамках практичної діяльності можуть бути вилучені зі сфери дії вимог цих Норм згідно з підпунктом a) пункту I-1 без подальшого розгляду, якщо у всіх розумно передбачуваних обставин ефективна доза, яка, як очікується, буде отримана будь-якою особою з населення (зазвичай оцінюється на основі аналізу безпеки) внаслідок впливу практичної діяльності або джерела, що вилучається, становить близько 10 мкЗв на рік або менше. Для обліку малоймовірних сценаріїв можна використовувати інший критерій, а саме що ефективна доза, яка, як очікується, буде отримана будь-яким особою з населення при таких малоймовірних сценаріях, не перевищує 1 мЗв на рік»

    Діяльність з використання рентгенівських діагностичних апаратів повністю відповідає цим критеріям звільнення від регулюючого контролю! Практично всі вони є джерелами іонізуючого випромінювання близько однієї години на рік. В протоколах дозиметричного контролю, який надається уповноваженими організаціями і який потрібен для отримання санітарного паспорту, потужність дози рентгенівського випромінювання на робочих місцях персоналу має не перевищувати 13.0 мкЗв/год., а за межами процедурної 1.0 мкЗв/год. у приміщеннях з постійним перебуванням людей (персоналу категорії Б), що виключає отримання персоналом чи населенням протягом року ефективної дози в 1.0 мЗв за умови дотримання персоналом інструкції з використання обладнання.

     Згідно пп.1.13 та 3.1  чинних  “Основних санітарних правил забезпечення радіаційної безпеки України” (введені в дію наказом міністерства охорони здоров’я України №54 від 02.02.2005 року, зареєстровано в міністерстві юстиції України 20 травня 2005 р. за N 552/10832) санітарний паспорт є «дозвільним документом на право проведення  робіт  з  джерелами іонізуючих  випромінювань (ДІВ) в  установах  України,  який  засвідчує виконання  вимог  санітарного  законодавства   щодо   забезпечення протирадіаційного  захисту  персоналу  в  робочих приміщеннях і на робочих місцях,  а також щодо протирадіаційного захисту  населення від діяльності з ДІВ».

Тобто наявність санітарного паспорту дає право персоналу натискати кнопку ввімкнення високої напруги, що переводить рентгенівський діагностичний апарат в стан ДІВ, та гарантує, що таке натискання не нашкодить здоров’ю персоналу та населення.  Коли кнопка ввімкнення високої напруги не натиснута, рентгенівський діагностичний апарат не є ДІВ!

Згідно ст.3 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», де у ст.3 записано, що «…ліцензування виду господарської діяльності застосовується лише до такого виду, провадження якого становить загрозу порушення прав, законних інтересів громадян, життю чи здоров’ю людини, навколишньому природному середовищу та/або безпеці держави, і лише у разі недостатності інших засобів державного регулювання;…», тобто подвійне ліцензування натискання кнопки високої напруги рентгенівських діагностичних апаратів не передбачене чинним законодавством.

        Отже, для використання рентгенівських діагностичних апаратів в медицині достатньо мати ліцензію на медичну практику та санітарний паспорт. 

Давайте почнемо 2021 рік з ретельного дотримання чинного законодавства України, що дасть можливість не витрачати зайвий час та значні кошти на отримання непотрібних нікому документів і підготовку непотрібних звітів!

                                                            Центр рентгенівських технологій АРУ

Читайте також

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

2 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вдим Уманов
Вдим Уманов
2 роки тому

Вашими устами да мед пить!
Я полностью с Вами согласен, однако ДИАР категорически возражает и готов таким субъектам сразу выписывать штраф на 23 000 грн

2
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x