Згідно досвіду країн, які вже добре знайомі з коронавірусом, важливою складовою його діагностики є рентгенологічне обстеження двома способами: використання портативних апаратів в медичних закладах першого рівня та палатних апаратів і комп’ютерних томографів у лікарнях.
Особливості ситуації з рентгенодіагностикою в нашій країні:
– дефіцит лікарів – рентгенологів;
– рентгенівське обладнання практично відсутнє в закладах первинної медико-санітарної допомоги, обстеження можливе лише в закладах другого рівня, що збільшує ризик перехресного зараження і час для встановлення діагнозу;
– більшість рентгенівського обладнання аналогова, що унеможливлює проведення дистанційних консультацій, що є необхідним в умовах нестачі кадрів та недостатнього досвіду діагностики пневмонії при COVID-19;
– у приймальних відділеннях більшості лікарень, зокрема інфекційних, комп’ютерні томографи відсутні.
Наші пропозиції орієнтуються на можливості вітчизняних підприємств, які забезпечують поставку і монтаж обладнання своїми спеціалістами не залежно від епідеміологічної ситуації за кордоном.
Пропозиції.
1. Забезпечити лікарні рентгенівськими апаратами з режимом томосинтезу, який за своїми технічними можливостями наближається до комп’ютерної томографії. Таке обладнання значно дешевше комп’ютерних томографів і виробляється в Україні. Поставку, монтаж та навчання персоналу здійснюють українські спеціалісти.
2. Забезпечити центри ПМСД легкими цифровими рентгенодіагностичними комплексами, які не потребують рентгенівських кабінетів та відповідають п.3 Постанови КМУ №1174 2011 року щодо звільнення від ліцензування діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання.
3. Провести модернізацію аналогового рентгенодіагностичного обладнання шляхом переведення на цифрову технологію візуалізації.
4. Впровадити телерентгенологію, тобто дистанційний опис рентгенівських зображень спеціалістами, що вже відпрацьовано в деяких регіонах України.
Підприємства України здатні реалізувати ці пропозиції протягом кількох місяців.