Меню Закрити

Перед призначенням та виконанням кожної комп’ютерної томографії потрібно подумати про її обґрунтованість та доцільність

20 квітня цього року Міжнародна організація медичних фізиків та Міжнародна комісія з радіаційного захисту (IOMP-ICRP) провели спільний вебінар, присвячений радіаційним ризикам, які виникають при отриманні пацієнтами поглиненої дози, близької до 100 мГр.

Було зауважено, що таку дозу пацієнт може отримати, зокрема, при проведенні кількох повторних комп’ютерних томографій. 

В презентаціях було показано, що при опроміненні пацієнтів виникають ризики не тільки онкологічних, але й серцево-судинних захворювань. І хоч на сьогодні немає переконливих доказів щодо їх виникнення внаслідок отримання пацієнтом поглинених доз менших 100 мГр, проте є певні докази, що таке опромінення може призвести до виникнення кількох видів раку. 

У зв’язку з цим та враховуючи на те, що в останні роки в Україні кількість комп’ютерних томографій вже перевищує 1.5 млн. досліджень на рік та продовжує зростати, доцільно нагадати, що у вступі до «Національного керівництва для лікарів, які направляють пацієнтів на радіологічні дослідження», розробленого на основі 118-ої Директиви ЄС з радіаційного захисту, зазначено: «Низькодозові дослідження кінцівок і органів грудної клітки є найчастішими променевими дослідженнями, проте основний внесок у колективну ефективну дозу вносять високодозові дослідження, що використовуються  менш часто, − КТ і контрастні дослідження (з використанням барію). При цьому, незважаючи на досить високий рівень доз, одержуваних при проведенні КТ, частота даного методу дослідження не знижується, а навпаки − зростає. У США та багатьох європейських країнах майже половина колективної дози, отриманої від усіх променевих процедур, обумовлена саме цим методом діагностики. Тому вкрай важливо, щоб використання комп’ютерної томографії було ретельно обґрунтовано і проводилося відповідно до затверджених технічних характеристик, що дозволяють знизити променеве навантаження, отримуючи при цьому необхідну діагностичну інформацію.»

Читайте також

5 2 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x