7 травня 2022 р. набрав чинності Закон України №2215-ІХ від 21.04.2022 р. «Про дерадянізацію законодавства України». Метою цього Закону, відповідно до пояснювальної записки, є відрадянщення актів законодавства України як шляхом внесення відповідних змін до існуючих законів, так і визнанням такими, що не застосовуються на території України, деяких нормативно-правових актів (або їх положень) органів державної влади і управління Союзу РСР і Української РСР, які, формально зберігаючи свою чинність, не здійснюють регулюючого впливу або, навпаки, є такими, що донині регулюють певне коло суспільних відносин, хоча застосовувана термінологія в них та підходи до предметного врегулювання є застарілими, неактуальними й концептуально несумісними з законодавством України.
Але цей Закон України не може охопити всі радянсько-російські нормативні акти, які на сьогодні залишаються ще чинними в Україні. Зокрема це стосується і нормативних актів у сфері використання ядерної енергії та радіаційної безпеки.
Так, Норми радіаційної безпеки України НРБУ-97 розроблені на основі “Норм радіаційної безпеки (НРБ-76/87)” радянського союзу та Норм радіаційної безпеки російської федерації (НРБ-96), Державні санітарні правила “Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України” – на основі Основних санітарних правил роботи з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючих випромінювань радянського союзу ОСП-72/87 (Основные санитарные правила работы с радиоактивными веществами и другими источниками ионизирующих излучений ОСП-72/87) та Основних санітарних правил забезпечення радіаційної безпеки ОСПОРБ-99 російської федерації (Основные санитарные правила обеспечения радиационной безопасности (ОСПОРБ-99)), Державні санітарні правила і норми “Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур” – на основі російських санітарних правил СанПін 2.6.1.1192-03 «Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних досліджень» (СанПин 2.6.1.1192-03 «Гигиенические требования к устройству и эксплуатации рентгеновских кабинетов, аппаратов и проведению рентгенологических исследований»).
Всі наведені вище нормативні акти не гармонизовані з базовими міжнародними документами з використання ядерної енергії та радіаційної безпеки – 103-ю Публікацією Міжнародної Комісії з Радіаційного Захисту ICRP Publication 103. The 2007 Recommendations of the International Commission on Radiological Protection, що є переглянутими Рекомендаціями щодо системи радіологічного захисту та офіційно замінюють попередні Рекомендації Комісії 1990 року для керівництв з контролю опромінення від джерел радіації, 59-ою Директивою Євроатому COUNCIL DIRECTIVE 2013/59/EURATOM of 5 December 2013 (вона скасовує Директиви 89/618/Євратом, 90/641/Євратом, 96/297/Євратом, /43/Євратом та 2003/122/Євратом), що встановлює основні стандарти безпеки для захисту від небезпеки, яка виникає внаслідок впливу іонізуючого випромінювання, та Міжнародними Базовими Стандартами Безпеки щодо захисту від іонізуючої радіації та безпеки джерел радіації Radiation Protection and Safety of Radiation Sources: International Basic Safety Standards. General Safety Requirements Part 3
No. GSR Part 3 2015 року.
Розробка нових нормативних документів є складним та тривалим процесом. Це підтвердило недавнє публічне обговорення проекту нових Норм радіаційної безпеки України. Представлений документ має великі перспективи для удосконалення і тому не слід очікувати на його швидке введення в дію. Проте і залишатися у радянському союзі вже не можна! Тому на час розробки нових національних норм радіаційної безпеки та правил їх дотримання доцільно зробити наступні кроки:
1. Скасувати нормативні документи у сфері використання ядерної енергії та радіаційної безпеки, які було розроблено на основі скасованих в Україні стандартів радянського союзу та російських аналогічних нормативних документів.
2. Імплементувати у вітчизняну нормативну базу наведені вище чинні міжнародні нормативні документи: ICRP Publication 103. The 2007 Recommendations of the International Commission on Radiological Protection, COUNCIL DIRECTIVE 2013/59/EURATOM of 5 December 2013 та Radiation Protection and Safety of Radiation Sources: International Basic Safety Standards. General Safety Requirements Part 3. No. GSR Part 3.
3. Перейти від ліцензування до реєстрації всіх практик використання ДІВ, які не можуть привести до радіаційної аварії, визначення якої наведено у міжнародних та вітчизняних документах, зокрема використання рентгенівських діагностичних апаратів, та зосередитись на контролі за діяльністю, яка може дійсно стати причиною радіаційної аварії.
Запропоновані кроки сприятимуть дерегуляцію господарської діяльності та зменшення корупційних ризиків в країні.
Треба позбавитися всього, що поєднує нас з країною-агресором, тим більше, що це гальмує розвиток нашої країни і тягне нас у минуле сторіччя!