
Цього року людство відзначає 125 років відкриття рентгенівських променів, що дозволило створити метод діагностики, який використовується сьогодні у понад 80% клінічних випадків. І хоч професор Вюрцбурзького університету Вільгельм Конрад Рентген відкрив х-промені, які пізніше було названо рентгенівськими, 8 листопада 1895 року, але офіційною датою відкриття рентгенівських променів вважається 28 грудня 1895 року, коли вчений представив голові Вюрцбурзького фізико-медичного товариства рукопис із 17 сторінок разом з рентгенограмою, на якій була відображена рука його дружини Берти Рентген.
Проте ще за 14 років до цієї події у 1881 році наш співвітчизник професор Іван Павлович Пулюй, який народився у містечку Гримайлів на Тернопільщині, виготовив лампу з так званими Х-променями власної конструкції і приступив до її серійного виробництва, опублікував теоретичну роботу «Проникнення швидких променів «Х» з трубок назовні» обсягом 67 сторінок. Тобто «Лампа Пулюя», яка була прототипом рентгенівської трубки, стала відомою у світі майже 140 років тому.
У 1880-1882 роках Пулюй склав докладний опис катодного випромінювання. За допомогою катодного трубки власної конструкції Іван Пулюй вперше в світі зробив знімок зламаної кістки у 13-річного підлітку, знімок руки своєї дочки з металевою шпилькою під нею і знімок скелета мертвої дитини. Рентгенограми Пулюя були настільки чіткими, що дозволяли вивчати патології в органах людини, а це, в свою чергу, підняло на якісно новий рівень хірургію і терапію.
На Міжнародній виставці в Парижі «лампа Пулюя» була удостоєна Срібної медалі, а вже в 1896 році в клініці Київського університету провели першу операцію з використанням «лампи Пулюя».
13 грудня на телеканалі ICTV у програмі «Факти тижня. 100 хвилин» планується показати сюжет на тему: «125 років рентгену, як Рентген винайшов Х-промені, роль українця Пулюя у винаході, значення винаходу для людства», в якому, зокрема, буде інтерв’ю з президентом Всеукраїнської асоціації рентгенологів професором Шармазановою Оленою Петрівною.