Меню Закрити

Як покращити первинну променеву діагностику

24 березня у Рівному на базі Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) «Центральний» пройшла Школа цифрових технологій (ШЦТ), присвячена покращенню ситуації з використанням променевої діагностики у первинній ланці медицини. Місце проведення Школи було вибране не випадково. У 2022 році в медичні заклади країни було встановлено 15 однакових легких цифрових рентгенодіагностичних комплексів, 2 з яких попали в заклади первинної медицини. Протягом півроку на останніх двох комплексах було виконано рентгенологічних досліджень більше, ніж на 13 інших. У ЦПМСД «Центральний» за півроку було обстежено близько 4.5 тисячі пацієнтів і виконано майже 6.0 тис. знімків, що в рази перевищує середнє навантаження на рентгенівський апарат в Україні. Саме тому було прийняте рішення провести ЩЦТ на базі цього закладу, де очевидна нагальна потреба у рентгенодіагностиці.

Виявилося, що для такого потужного закладу, яким є ЦПМСД «Центральний», навіть 10-12 тисяч рентгенологічних досліджень на рік – це дуже мало! Заклад обслуговує близько 100.0 тис. людей, має 7 амбулаторій, у ньому працює понад 70 сімейних лікарів і спеціалістів. У 2022 році лікарями ЦПМСД «Центральний» було виявлено близько 200.0 тис. захворювань, в т.ч. близько 40.0 тис. хвороб системи кровообігу, понад 50.0 тис. хвороб органів дихання та близько 20.0 тис. хвороб кістково-м’язевої системи та сполучної тканини. 

І можливості для збільшення кількості рентгенологічних досліджень є! Проте, на жаль, знову ми зустрічаємося з ситуацією, коли сімейні лікарі та інші вузькі спеціалісти не направляють пацієнтів на рентгенодіагностику, навіть коли вона потрібна і знаходиться поруч.

Саме тому дуже потрібні спільні заходи радіологів і клініцистів, щоб показувати останнім можливості радіологічної візуалізації і переваги її використання! Щира подяка керівництву ЦПМСД «Центральний» за те, що не тільки надало можливість проведення Школи на своїй базі, але й прийняло активну участь у її підготовці та проведенні разом з Всеукраїнською асоціацією рентгенологів, Центром рентгенівських технологій АРУ, Національним технічним університетом «ХПІ» ННМІ та Видавниче-інформаційний центром «Медицина України».

У роботі ШЦТ взяло участь понад 70 лікарів із 17 регіонів країни, що стало можливим завдяки прямій трансляції заходу на сторінці Всеукраїнської асоціації рентгенологів у Facebook. Безпосередньо у залі слухали презентації близько 40 учасників. 

Школу відкрив директор ЦПМСД «Центральний» Олег Михайлович Шрам, який розповів учасникам Школи про заклад та його діяльність, а після його виступу рентгенолог Центру Якобчук Яніна Сергіівна познайомила їх з результатами роботи рентген-кабінету. Зокрема, вона звернула увагу слухачів на те, що в останні 2 роки при профілактичних рентгенологічних дослідженнях органів грудної клітки (ОГК) збільшилася кількість виявлених випадків туберкульозу та раку легень. Тобто актуальним питанням є охоплення профілактичними рентгенологічними дослідженнями ОГК більшої кількості населення.

Оскільки Школа проходила у Міжнародний день боротьби з туберкульозом, питання ранньої діагностики цієї небезпечної недуги обговорювалися у кількох презентаціях. При цьому розглядалися як організаційно-технічні (Коваленко Ю.М.), так і клінічні аспекти діагностики туберкульозу (Шаповалова В.В.).

Враховуючи малу кількість призначень сімейними лікарями та вузькими спеціалістами рентгенологічних досліджень при захворюваннях опорно-рухового апарату, окрема лекція була присвячена рентгенодіагностиці захворювань суглобів, яку прочитала проф. Шармазанова О.П.

Наведені у перших двох презентаціях дані свідчать про необхідність значно збільшити кількість рентгенологічних досліджень у ЦПМСД «Центральний». В умовах обмежених людських ресурсів це можливо лише за умови активного впровадження новітніх цифрових технологій та телерентгенології. Як їх можна використовувати в закладах первинної медицини, розповів учасникам Школи експерт Центру рентгенівських технологій АРУ к.т.н. Балашов С.В.

Крім рентгенодіагностики, в медичних закладах первинної ланки за кордоном активно використовується ультразвукова діагностика (УЗД), можливості якої за останній час суттєво розширилися. Про те, як УЗД може допомогти сімейним лікарям, йшлося у лекції президента Української асоціації фахівців ультразвукової діагностики к.мед.н. Динника О.Б. 

Комплексне використання в закладах первинної медицини цифрового рентгенівського та сучасного портативного ультразвукового обладнання може реально допомогти забезпечити надання необхідної медичної допомоги більшості пацієнтів на первинній ланці!

Дякуємо всім організаторам та учасникам Школи, всім, хто приєднався до прямої її трансляції, а також компанії «Astrium” (офіційному представнику Canon Medical Systems) за підтримку освітнього заходу!

 

image6
image8
image11
image14
image15
image16
image17
image18
previous arrow
next arrow

Читайте також

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x