Меню Закрити

УКРАЇНСЬКІЙ ШКОЛІ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ В РАДІОЛОГІЇ ІМ. ПРОФ. М.І. СПУЗЯКА – 10 РОКІВ

Швидко летить час! Здається, що ми лише недавно збиралися і обговорювали необхідність організації такої школи, а вже минуло 10 років! Тобто вже можна підвести попередні підсумки, що нам вдалося зробити. 

В січні 2010 року за ініціативи виконкому асоціації рентгенологів, фахівців комп’ютерної томографії та магнітно-резонансної томографії (пізніше – Всеукраїнської асоціації рентгенологів) було вирішено організувати Українську школу безперервної післядипломної освіти в радіології, цю роботу було доручено кафедрі променевої діагностики ХМАПО, головою школи одноголосно був обраний професор М.І. Спузяк. 

За попередніми наказами МОЗ лікарі-рентгенологи були зобов’язані підвищувати свою кваліфікацію на циклах тематичного удосконалення один раз на 5 років, тому метою організації такої школи було надання можливостей рентгенологам більш регулярно підвищувати свої знання, безпосередньо в своїх областях з отриманням відповідних сертифікатів. Тобто роботу по безперервній післядипломній освіті в радіології ми почали набагато раніше, ніж отримали відповідні накази (наказ № 446 від 22.02.2019 р. «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів»). 

Ця школа не заміняла і не замінює науково-практичні конференції, які проводять наші професійні асоціації, тем більше, що не можуть багато лікарів з однієї області в них прийняти участь, а лише дозволяє ретельно обговорити окремі, достатньо вузькі, питання променевої діагностики та збільшити кількість фахівців, які можуть бути присутніми на наших лекціях, семінарах та майстер-класах. Тому одразу було прийнято рішення про проведення курсів Школи безперервної післядипломної освіти в різних регіонах України протягом1-2 днів на замовлення обласних рентгенологів, теми курсів також завжди погоджувались попередньо.  

І вже 21-22 травня 2010 р. в чудовому місті Кам’янець-Подільський вдалося організувати перші курси цієї Школи. В програмі цих курсів обговорювалися питання рентгенодіагностики патології легень, променевої діагностики опорно-рухового апарату, вперше було опробовано таку методику викладання, як майстер-класи. Було заслухано лекцію проф. Д.С. Мечева «Зміни у системі безперервної медичної освіти радіологів України», яка підкреслювала необхідність проведення таких заходів. Всім присутнім (близько 100 фахівців) сподобалися представлені матеріали та їх подання (курси було проведено переважно викладачами кафедри променевої діагностики ХМАПО), тому ми отримали схвальні відгуки і підтримку наших ініціатив. З нами разом були наші видатні і любимі вчителі, тоді ще живі (див. фото, наведені нижче), світла їм пам’ять!

Кам’янець-Подільський, 2010, 1-і курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології.

Крім наукової програми, всі присутні з задоволенням ознайомилися історичними пам’ятками Кам’янець-Подільського і з чудовими краєвидами.

Шкода, що нам не доведеться провести ювілейні 25 курси в цьому чудовому місті, але ми обов’язково ще повернемося до нього. 

Другі курси Української школи безперервної післядипломної освіти були проведені в м. Харкові і були присвячені 70-річному ювілею її голові – професору Спузяку Михайлу Івановичу. Проф. М.І Спузяк керував школою безперервної післядипломної освіти до 2013 року, за цей час було проведено 6 курсів Школи і після його смерті Школі було присвоєно його ім’я. З 2013 року Школою керує проф. О.П. Шармазанова. 

Харків, 2010, 2-гі курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології

Що нам вдалося зробити за цей час?

За 10 років роботи Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім. проф. М.І. Спузяка було проведено 24 курсів в 12 областях України. Серед них лідером, безперечно, є Вінницька область (6 курсів, 2014, 2016-2020). Це вже стало традицією, що у лютому нас запрошують до Вінниці обговорити якісь конкретні теми з променевої діагностики, якими зацікавлені місцеві рентгенологи та лікарі інших фахів (ультразвукові діагности, терапевти, пульмонологи, ортопеди та ін.), які приєднуються до наших заходів. Тричі курси було проведено у Закарпатський області, по 2 рази – у Місхорі (Крим, 2011, 2012 рр.), Львові, Івано-Франківську та Харкові. По одному разу вдалося організувати курси Школи в Полтаві, Луганську, Кропівницькому, Києві, Хмельницькому, Чернівцях, Херсоні. Частіше курси Школи безперервної освіти проводили 2 рази на рік. Найбільш напружений був 2014 рік, коли вдалося провести 5 курсів школи в різних областях і за різними темами. Основними викладачами курсів залишаються співробітники кафедри променевої діагностики ХМАПО (проф. Шармазанова О.П., доц. Шаповалова В.В., доц. Бортний М.О., ас. Мангов А.В.), кафедри рентгенології та дитячої рентгенології ХМАПО (проф. Вороньжев І.О., доц. Крамний І.О., доц. Лисенко Н.С.), викладачі кафедри радіології НМАПО (д.м.н. Рогожин В.О., доц. Коваленко Ю.М.), лікар-рентгенолог Уріна Л.К., д.м.н. Ялинська Т.А., лікарі-рентгенологи Дереш Н.В., Миронова Ю.А., Мякиньков В.Б. та ін.

Найчастіше на курсах Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології розбирали питання променевій діагностиці захворювань опорно-рухової системи (7), патології грудної клітки (6), цифрових технологій в рентгенології (4). Рідше курси було присвячено невідкладній променевій діагностиці (2), променевій діагностиці в онкології (2), захворюванням голови та шиї (1), педіатрії (2), помилкам в рентгенології (1). На кожних курсах, крім лекційного матеріалу, обов’язково проводились майстер-класи за відповідними темами з застосуванням інформаційних технологій. 

За цей час на курсах Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології вдалося підвищити свої знання за фахом близько 2000 фахівцям (кількість людей на курсах коливалась від 30 до 120).

Луганськ, 2012, 6-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології 
Хмельницький, 2014, 10-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім.проф. М.І.Спузяка
Яремче, Івано-Франківської області, 2014, 9-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім.проф. М.І. Спузяка.
Кропівницький, 2015, 12-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім.проф. М.І.Спузяка
Винниця, 2016, 14-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім.проф. М.І.Спузяка.
Чернівці, 2016, 15-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім.проф. М.І.Спузяка.
Закарпаття, 2016, 16-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім.проф. М.І.Спузяка.
Вінниця, 2017, 17-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім.проф. М.І.Спузяка
Вінниця, 2020, 24-і курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім.проф. М.І.Спузяка

Своїми досягненнями вважаємо збільшення кількості слухачів, в тому числі приєднання людей із різних областей, на одних курсах, що вказує на зацікавленість матеріалами, які пропонуються на школах. Останні курси у Вінниці «Променева діагностика захворювань суглобів» вдалося зробити мультимодальними, за програмою відбулися лекції з рентгено-, УЗ- та МРТ діагностики захворювань суглобів, за що потрібно подякувати новим викладачам школи – доц. Федуленкової Ю.Я. (фахівець ультразвукової діагностики) та Негрі Н.М. (фахівець МРТ діагностики). На заході були присутні понад 100 лікарів з 14 областей України. При опитуванні присутніх за 5-бальною шкалою) захід дуже сподобався (5) 65,9% слухачам; сподобався (4) – 32,9%; скоріше сподобався (3) – 1,2%. 

Звичайно ми розуміємо, що в нашій роботі є недоліки і ми будемо над ними працювати, будемо вдячні за Ваші зауваження та пропозиції. Проте тільки підтримуючи один одного ми можемо чогось досягти, в тому числі і в отриманні нових знань, нового практичного досвіду. 

Нагадуємо, що згідно наказу № 446 від 22.02.2019 р. «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» за одноденну професійну школу надається 10 балів, за дводенну – 20 балів, тому чекаємо Ваших запрошень і пропозицій.

Необхідно відзначити, що постійне проведення такої роботи не під силу одному–двом людям, тому дякуємо нашій команді, викладачам, нашим спонсорам і всім Вам, заради кого ми працюємо! 

Разом ми досягнемо більших висот у нашому фаху!

О.П. Шармазанова, Ю.М. Коваленко

Читайте також

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x