В цьому українські рентгенологи могли переконатися і у другому півріччі минулого року, і у першому півріччі цього року: всі заплановані заходи Всеукраїнської асоціації відбулися. Змінювалися карантинні умови, але конференції та школи проходили з дотриманням встановлених обмежень.
Зрозуміло, повірити в те, що можуть планово відбутися і міжнародні заходи після переведення в он-лайн двох Європейських радіологічних конгресів, було важко. Минулого року група українських радіологів планувала взяти участь у 8-й міжнародній конференції в Чорногорії RAD-2020, присвяченій використанню радіації в різних напрямках досліджень. Проте коронавірус став на перешкоді її проведенню офлайн і її довелося провести в режимі он-лайн. Тому тільки три учасника з минулорічної групи вирішили поїхати на конференцію цього року, яка мала відбутися 14-18 червня у Герцог Нові. Вони повірили, що все буде добре і не прогадали: захід у заплановані строки відбувся. Дійсно, цього року учасників конференції RAD-2021 було значно менше, ніж позаминулий рік. До Герцег Нові приїхало тільки 120 учасників з 24 країн світу (у 2019 році було понад 300 учасників з близько 40 країн), але для України цього року були сприятливі умови. На конференцію приїхало 12 представників нашої країни з чотирьох регіонів країни (Київ, Харків, Дніпро, Херсон), що склало 10% всіх її учасників, які представили 10 усних та постерних доповідей, що також склало близько десятої частини всіх включених в офлайн-програму доповідей: віртуальні презентації, яких також було багато, при цьому не враховувалися. Українська делегація була однією з найбільших на конференції. Росія не встигла укласти договір на авіаційне сполучення з Чорногорією і тому невелика група науковців з Росії вимушена була летіти до Чорногорії через Белград, що суттєво ускладнило та здорожчило поїздку на конференцію. В результаті значну кількість російських доповідей було переведено в он-лайн формат: https://www.rad2021.rad-conference.org/index.php?content=virtual_sessio
Невеликі делегації Грузії та Білорусії добиралися до Чорногорії через Київ. На інформаційному табло аеропорту м. Тіват приємно було бачити лише три напрямки маршрутів: Люксембург, Белград і Україна (Київ, Одеса, Запоріжжя, Львів). Ніяких документів щодо вакцінації або ПЛР-тестів від учасників конференції не вимагали. Більше того, всім, кому при поверненні додому потрібно було мати результати ПЛР-тесту, це дослідження зробили безкоштовно.
З програмою RAD-2021 можна ознайомитися за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1n1p6vC8eYPM4isKP21UfvuwHaMlc1Q0M
Конференція проходила з дотриманням карантинних заходів. Постерні сесії проходили зранку на свіжому повітрі, а у приміщеннях всі знаходились в масках.
Приваблива відмінність всіх конференцій RAD – це гармонічне поєднання корисного з приємним: кожний має можливість узнати щось нове у напрямках, які його цікавлять, потренуватися у доповіді англійською мовою і, одночасно, добре відпочити завдяки насиченій вечірній програмі заходів.
Представлена на сайті RAD-2021 фото-галерея дозволяє скласти певне уявлення про даний захід:
https://www.rad2021.rad-conference.org/index.php?content=gallery
На жаль, цього року організатори RAD-конференцій не анонсували поки що
RAD-2022, проте будемо сподіватися, що він відбудеться і зацікавлена група українських радіологів зможе взяти в ній участь.











