Меню Закрити

Школа з променевої діагностики у Хмельницькому

У Хмельницькому успішно пройшла Школа цифрових технологій

         28 січня у Хмельницькому пройшла Школа цифрових технологій «Променева діагностика туберкульозу», організована Всеукраїнською асоціацією рентгенологів, Центром рентгенівських технологій АРУ та Видавниче-інформаційним центром «Медицина України».

Актуальність цієї теми обумовлена наявністю в країні епідемії туберкульозу і погіршення ситуації з діагностикою цієї небезпечної недуги. У 2021 році Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) звернула увагу керівництва України, що в країні не виявляється понад 40% випадків туберкульозу. Тоді ж вийшла нове керівництво ВООЗ з туберкульозу, у якому підкреслено необхідність проведення систематичного скринінгу на туберкульоз (ТБ) та пріоритет у ньому профілактичної рентгенографії органів грудної клітки (ОГК) з використанням портативних цифрових рентгенівських апаратів, телерентгенології та штучного інтелекту. Після цього Міністерство охорони здоров’я України (МОЗУ) видало кілька наказів, присвячених боротьбі з епідемією ТБ, зокрема наказ №406 від 09.03.2021 «Про затвердження Порядку епідеміологічного нагляду за туберкульозом та Зміни до критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації»  та № 302 від 16.02.2022 «ПОРЯДОК організації виявлення туберкульозу та латентної туберкульозної інфекції». А 19 січня 2023 року наказом №102 фактично введено в дію розроблену Центром громадського здоров’я МОЗУ на основі нового керівництва ВООЗ Клінічну настанову, засновану на доказових даних, «ТУБЕРКУЛЬОЗ». Тобто пріоритет систематичному скринінгу ТБ за допомогою рентгенографії ОГК повернуто і в Україні. Проте, на жаль, попереднім наказом №302 2022 року скасовано наказ №254 2008 року, яким було затверджено інструкцію з проведення профілактичних рентгенологічних досліджень ОГК. Тобто в теперішній актуальною задачею є розробка та затвердження нового документу з організації профілактичних рентгенологічних досліджень з урахуванням нових рекомендацій ВООЗ та визначеної у наказі №302 основної ролі первинної ланки медицини у боротьбі з ТБ.

        На Школі було показано умови ефективності рентгенологічного скринінгу ОГК і акцентовано увагу на необхідності охоплення профілактичними обстеженнями ОГК більшості дорослого населення країни, що можливо реалізувати за рахунок їх проведення за принципом POCXRAY (Point Of Care X-ray). Сучасні легкі цифрові рентгенодіагностичні комплекси (ЛЦРДК), які живляться від звичайної однофазної мережі 220 В і не потребують рентгенівського кабінету, дозволяють впровадити цей принцип в клінічну практику. Їх використання не може нанести шкоди здоров’ю населення та персоналу. Для роботи на них потрібно готувати операторів цифрових рентгенівських апаратів із числа середнього медичного персоналу. У новій клінічній настанові «ТУБЕРКУЛЬОЗ» підкреслено безпеку профілактичних рентгенологічних досліджень ОГК для обстежуваних, оскільки ефективна доза, яку вони отримують менша 0.1 мЗв, що є межею нехтування навіть стохастичними ефектами радіаційного опромінення. Використання томосинтезу у діагностиці ТБ дозволяє практично виключити необхідність використання комп’ютерної томографії (КТ) для дообстеження хворих на туберкульоз.  Було розглянуто також питання особливостей променевої діагностики туберкульозу органів дихання у дітей, вторинного ТБ та дисемінованого туберкульозу, а також наведено кілька цікавих клінічних випадки використання томосинтезу у Вінницькому обласному фтизіопульмонологічному центрі, де менше ніж за рік було виконано понад 400 таких досліджень.

Враховуючи на актуальність тематики Школи було організовано її пряму трансляцію на сторінці ВАР у Facebook, завдяки чому отримати нові знання з променевої діагностики ТБ отримали можливість не тільки понад 50 зареєстрованих учасників Школи, а й ще стільки ж рентгенологів, кому були цікаві представлені на Школі презентації. Дякуємо всім, хто взяв участь у першому у 2023 році заході ВАР! До нових зустрічей!   





Читайте також

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x