Меню Закрити

Недотримання чинного законодавства країни загрожує її безпеці

     Всеукраїнська асоціація рентгенологів звернула увагу Служби безпеки України на недотримання державними регуляторами чинного законодавства, що в умовах воєнного часу загрожує безпеці держави.

      За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я рентгенодіагностика використовується при визначенні близько 80% всіх клінічних діагнозів, а в Україні лише в кожному десятому клінічному випадку. Із-за свідомого завищення небезпеки рентгенодіагностики в 1000 разів необґрунтовано висунуто вимоги обов’язкового ліцензування діяльності з використання рентгенівських діагностичних апаратів (РДА),  внаслідок чого все рентгенодіагностичне обладнання зосереджене в обмеженій кількості медичних закладів, що робить рентгенологічні дослідження  важко доступними для значної частини населення країни. Це веде до значної кількості порушень клінічних протоколів і зниженню ефективності надання медичної допомоги населенню країни. 

         Рентгенодіагностика, за умови дотримання інструкції з використання рентгенівського обладнання, є безпечною не тільки для персоналу та населення, але й для пацієнтів, променеве навантаження для яких не нормується. ЖОДНА людина в країні із числа населення, персоналу рентгенівських кабінетів і, навіть, пацієнтів, не може отримати шкоду для свого здоров’я із-за використання РДА. Персонал рентгенівських кабінетів протягом року отримає додаткову дозу внаслідок використання РДА, яка значно менше 1.0 мЗв, тобто межі, встановленої для профілактичного рентгенівського опромінення населення, і, навіть, практично всі пацієнти, променеве навантаження для яких НЕ НОРМУЄТЬСЯ, при рентгенологічних дослідженнях отримують ефективну дозу, меншу або порівняну з 1.0 мЗв. При цьому на сьогодні немає наукових доказів, що для здоров’я людей небезпечна навіть ефективна доза 100 мЗв. Тобто рентгенодіагностика не несе загрози здоров’ю людей і, тим більше, оточуючому середовищу і відповідно ст.3 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» використання рентгенівських діагностичних апаратів не підлягає ліцензуванню! 

         Але сьогодні в Україні на діяльність з використання РДА медичному закладу потрібно отримати ТРИ ЛІЦЕНЗІЇ (ліцензію на медичну практику від Міністерства охорони здоров’я, санітарний паспорт від Держпродспоживслужби та ліцензію від Державної інспекції ядерного регулювання), що є прямим порушенням ст. 3 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» 2015 р. При цьому державні регулятори використовують Санітарні правила та накази, розроблені на основі нормативних документів радянського союзу середини минулого сторіччя, що не відповідає Закону України №2215-ІХ від 21.04.2022 р. «Про дерадянізацію законодавства України». Жодного сучасного нормативного документа, який базується на міжнародних директивах та стандартах безпеки ХХІ сторіччя, в Україні не розроблено. Внаслідок «зарегульованості» діяльності з використання РДА, що містить ЗНАЧНІ КОРУПЦІЙНІ РИЗИКИ, нове рентгенівське обладнання місяцями не може бути введено в експлуатацію, а рентгенологи замість діагностичної роботи вимушені значну частину свого робочого часу витрачати на оформлення купи документів, які НІЯКИМ ЧИНОМ НЕ ВПЛИВАЮТЬ НА РАДІАЦІЙНУ БЕЗПЕКУ в рентгенівських кабінетах. Крім того регулювання діяльності, яка його не потребує, веде до значних необґрунтованих бюджетних витрат.  

          Згідно ст. 27 Директиви Євроатома COUNCIL DIRECTIVE 2013/59/EURATOM від 5 грудня 2013 року діяльність з використання РДА, які відносяться до генеруючих джерел іонізуючого випромінювання, може просто реєструватися.  

          Впровадження процедури реєстрації діяльності з використання РДА замість ліцензування дозволить не тільки знизити корупційні ризики та заощадити бюджетні кошти, які витрачаються на отримання ліцензій, але й суттєво покращити надання медичної допомоги населенню. Розміщення сучасних портативних цифрових рентгенівських апаратів в закладах первинної медичної допомоги дозволить лікарям оперативно отримувати діагностичну інформацію про пацієнта і за допомогою телерентгенології зразу ж залучити до консультації потрібних спеціалістів. 

          Використання сучасної цифрової рентгенодіагностики в закладах первинної медичної допомоги особливо актуально в умовах епідемії туберкульозу, пандемії COVID-19 та воєнного стану, коли порушено транспортне сполучення та зруйновано чи пошкоджено велику кількість медичних закладів. Своєчасне виявлення випадку туберкульозу чи захворювання на коронавірус скорочує час до початку лікування хворого та обмежує його контакти з іншими людьми. Використання мобільних цифрових рентгенівських апаратів у військових шпиталях першої лінії дозволяє проводити не тільки діагностику, але й операційні втручання під рентгенівським контролем. Так, використання цифрової рентгенодіагностики у військовому шпиталі м. Щастя у вересні 2014 року  дозволило надати хірургічну допомогу 95% поранених та вдвічі зменшити їх кількість, евакуйованих до інших шпиталів.

       Заміна ліцензування використання рентгенівських діагностичних апаратів на реєстрацію (тобто звільнення від регулюючого контролю цього виду діяльності) сприятиме впровадженню сучасних рентгенівських технологій в медичних закладах первинної медичної допомоги та військових шпиталях першої лінії, що покращить надання медичної допомоги в Україні.

       Закликаємо всіх повідомляти правоохоронні органи про порушення державними регуляторами чинного законодавства країни, щоб керівництво держави усвідомило масштаби цього небезпечного явища!

Читайте також

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x