Меню Закрити

Головна задача – закрити небо над Україною!

Сьогодні вночі окупаційні російські війська із танків свідомо обстріляли Запорізьку АЕС, внаслідок чого виникла пожежа та ризик ядерної катастрофи, яка загрожуватиме не тільки Україні! Це наочне підтвердження тому, що в теперішній час ніщо не заважає божевільному маніяку та його покірним рабам нанести ракетно-бомбовий удар по ядерним об’єктам в Україні! Це мають зрозуміти всі! І цей реальний ризик виникнення ядерної катастрофи на території України вже перевищує потенційні ризики від закриття неба над нею! Тому закриття неба над Україною є питанням радіаційної безпеки не тільки України, а й Європи! Ми маємо це донести до західних партнерів!

З урахуванням військових подій на території України та обстрілами російськими окупантами Запорізької АЄС на її території, кафедра ядерної медицини, радіаційної онкології та радіаційної безпеки Національного університету охорони здоров’я України хотіла б проінформувати стосовно можливих превентивних заходів, які наведено нижче. Дуже хотілось би, щоб на практиці це не знадобилось, але хто попереджений – той озброєний!

Тримаємось і перемога буде за нами! Слава Україні!

Рекомендації щодо дій населення у разі виникнення ядерної загрози

      З урахуванням військових подій на території України та обстрілами російськими окупантами Запорізької АЄС, кафедра ядерної медицини, радіаційної онкології та радіаційної безпеки Національного університету охорони здоров’я України розробила рекомендації щодо можливих превентивних заходів у разі виникнення радіаційної загрози. Наше населення вже зазнавало радіаційного впливу у 1986 році, тому на підставі того досвіду були сформовані у 1999 році відповідні рекомендації Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я при виникненні радіаційної аварії. Дуже хотілось би, щоб на практиці це не знадобилось, але хто попереджений – той озброєний!

Особистий захист при радіаційній аварії у питаннях та відповідях

     Радіоактивне випромінювання є частиною нашого життя. Навколо нас постійно присутня фонова радіація, яка випромінюється в основному природними мінералами. На щастя, ситуації, у яких середньостатистичний індивід зазнає впливу неконтрольованих джерел радіації, що перевищує фонову, дуже рідкісні. Тим не менш, доцільно підготуватися та знати, як діяти у разі подібної ситуації. Найкращий спосіб підготуватися – це зрозуміти принципи захисту від радіації за допомогою часу, відстані та екранування. Під час радіологічної аварійної ситуації (великого викиду радіоактивних речовин у навколишнє середовище) ми можемо скористатися цими принципами для самозахисту та захисту своїх сімей.

Час, відстань, екран

Час: для тих, хто піддається додатковому впливу радіоактивного випромінювання, крім природної фонової радіації, обмеження або скорочення часу впливу знижує дозу радіації. 

Відстань: так само, як тепло від вогню слабшає у міру того, як ви віддаляєтеся від нього, доза радіації значно знижується зі збільшенням відстані від джерела випромінювання. 

Екранування: бар’єри зі свинцю, бетону або води забезпечують захист від проникаючих гамма-променів та рентгенівського випромінювання. З цієї причини деякі радіоактивні речовини зберігаються під водою або в фанерованих бетоном або свинцем приміщеннях, а стоматологи при виконанні рентгенівських знімків зубів кладуть накривають пацієнтів  захисним фартухом, який містить свінець. Отже, встановлення надійного екрана між вами та джерелом радіоактивного випромінювання значно знизить або усуне отримувану дозу опромінення.

Радіаційні аварійні ситуації

На практиці було підтверджено, що при великомасштабному викиді радіації, наприклад, внаслідок аварії на атомній електростанції або внаслідок терористичного акту, наведені нижче рекомендації забезпечують максимальний захист.

У випадку радіаційної аварії, ви можете вжити наступних заходів для захисту себе, своїх близьких та ваших свійських тварин: 

Зайди в укриття – у разі радіаційної небезпеки вас можуть попросити увійти до приміщення та сховатись там на деякий час. Ця дія називається «Забезпечення локального сховища». Перебувайте в центрі будівлі або підвалу, подалі від дверей та вікон. Візьміть із собою в укриття свійських тварин.

Залишайся в укритті – будинки здатні забезпечити відчутний захист від радіоактивного випромінювання. Чим більше стін між вами та зовнішнім світом, тим більше бар’єрів між вами та радіоактивною речовиною зовні. Своєчасне укриття у приміщеннях та перебування в них після радіаційного інциденту здатне обмежити вплив радіації та, можливо, врятує вам життя. Закрийте вікна та двері. Прийміть душ або протріть відкриті частини тіла вологою ганчіркою. Пийте бутильовану воду і приймайте їжу з тари, що герметично закривається.

Будь на зв’язку – співробітники екстрених служб навчені реагувати на аварійні ситуації та вживатимуть конкретних заходів для забезпечення безпеки людей. Оповіщення може здійснюватися через соціальні мережі, системи екстреного оповіщення, телебачення чи радіо. Отримуйте оперативну інформацію за допомогою радіо, телебачення, інтернету, мобільних пристроїв тощо. Співробітники екстрених служб нададуть інформацію про те, куди слід звернутися для перевірки радіоактивного зараження.

              Щодо профілактичного приймання йодіду калію (KI)/йодату калію (КІО3)

      Не приймайте йодид калію (KI)/йодат калію (КІО3) та не давайте його іншим, за винятком випадків, коли це спеціально рекомендовано відділом охорони здоров’я, співробітниками рятувальних служб або вашим лікарем! КI/КІО3 призначається лише у випадках попадання в довкілля радіоактивного йоду та захищає лише щитовидну залозу. КI/КІО3 працює шляхом заповнення щитовидної залози людини стабільним йодом, тоді як шкідливий радіоактивний йод із викиду не поглинається, тим самим знижуючи ризик розвитку раку щитоподібної залози у майбутньому. 

1. Як діє KI/КОІ3? 

Щитоподібна залоза не може відрізнити стабільний йод від радіоактивного. Він поглине і те, і інше. KI/КІО3 блокує потрапляння радіоактивного йоду в щитоподібну залозу. Коли людина приймає KI/КІО3, стабільний йод у ліках поглинається щитоподібною залозою. Оскільки KI/КІО3 містить так багато стабільного йоду, щитоподібна залоза стає «повною» і не може більше поглинати йод — ні стабільний, ні радіоактивний — протягом наступних 24 годин. 

KI/КІО3 може не дати людині 100% захисту від радіоактивного йоду. Захист підвищиться залежно від трьох чинників. 

Час після зараження: чим раніше людина прийме КI/КІО3, тим більше часу щитоподібній залозі доведеться «заповнити» стабільним йодом.

Поглинання: кількість стабільного йоду, що потрапляє до щитоподібної залози, залежить від того, як швидко КI/КІО3 всмоктується в кров. 

Доза радіоактивного йоду: мінімізація загальної кількості радіоактивного йоду, якому піддається людина, зменшить кількість шкідливого радіоактивного йоду, який може поглинути щитовидна залоза.

2. Хто може приймати КI/КІО3?

Щитоподібні залози плоду та дитини піддаються найбільшому ризику ураження радіоактивним йодом. Маленькі діти та люди з низьким вмістом йоду в щитоподібній залозі також піддаються ризику ураження щитовидної залози.

 Немовлята (включаючи немовлят на грудному вигодовуванні). Немовлята мають найвищий ризик захворіти на рак щитоподібної залози після впливу радіоактивного йоду. Усім немовлятам, включаючи дітей на грудному вигодовуванні, необхідно давати рекомендовану для немовлят дозу KI/КІО3. Немовлята (особливо новонароджені) повинні отримувати разову дозу KI/КІО3. Більш ніж разова доза може призвести до пізніших проблем з нормальним розвитком. Слід використовувати інші захисні заходи. У випадках, коли необхідно більше однієї дози, може знадобитися медичне спостереження. 

Діти. Рекомендовано всім дітям, які внутрішньо заражені радіоактивним йодом (або можуть бути заражені ним), приймати KI/КІО3, якщо вони не мають алергії на йод (протипоказання). 

Молоді люди. Молодим дорослим (віком від 18 до 40 років), внутрішньо зараженим радіоактивним йодом (або ймовірно, що вони заражені ним), приймати рекомендовану дозу KI/КІО3. Молоді люди менш чутливі до впливу радіоактивного йоду, ніж діти. 

Вагітні жінки. Оскільки всі форми йоду проникають через плаценту, вагітні жінки повинні приймати KI/КІО3, щоб захистити зростаючий плід. Вагітні жінки повинні приймати лише одну дозу KI/КІО3 після внутрішнього забруднення (або ймовірного внутрішнього забруднення) радіоактивним йодом. 

Жінки, які годують груддю. Жінки, які годують груддю, повинні приймати лише одну дозу KI/КІО3, якщо вони були внутрішньо забруднені (або, ймовірно, внутрішньо забруднені) радіоактивним йодом. Вони мають бути пріоритетними для отримання інших захисних заходів. 

Дорослі. Дорослі віком понад 40 років не повинні приймати KI/КІО3, якщо працівники охорони здоров’я або служби з надзвичайних ситуацій не кажуть, що очікується забруднення дуже великою дозою радіоактивного йоду. Дорослі віком понад 40 років мають найменшу ймовірність розвитку раку щитовидної залози або пошкодження щитоподібної залози після забруднення радіоактивним йодом. Дорослі віком понад 40 років частіше мають алергічні реакції або побічні ефекти від KI/КІО3.

3. Як дають KI/КІО3? 

У таблиці наведено одноразову дозу стабільного йоду для різних вікових груп, згідно рекомендацій ВООЗ 1999р після внутрішнього забруднення (або ймовірного внутрішнього забруднення) радіоактивним йодом:

Вікова групаКІ, мгКІО3, мг
Дорослі та підлітки (старше 12 років), жінки, які годують груддю130170
Діти (3-12 років)6585
Немовлята (1 міс-3 роки)3242
Новонароджені (до 1 міс)1621

В Україні можна придбати кілька таблетованих форм калія йодиду. Треба звертати на увагу на кількість калію йодиду в одній таблетці (як правило, це 100 або 250 мг) і на те, чи можна давати даний препарат новонародженим та дітям віком до 2-х років. 

Як слід приймати калію йодид?

Діти віком понад 12 років, вагітні та годуючі матері:

Калію йодид у кількості 125-130 мг  необхідно запивати багатою кількістю води або іншої рідини.

Діти віком від 3 до 12 років: 

Калію йодид у кількості 62.5-65 мг необхідно запивати багатою кількістю води або іншої рідини.

Діти від 1 місяця до 3 років: 

Калію йодид у кількості 31-32 мг перетворити на кашку зручним способом і

дати дитині на ложці з йогуртом або варенням або будь-якою іншою напіврідкою їжею або просто змішати із водою.  Дитина має випити цю дозу та

після цього запити багатою кількістю води або іншої рідини.

Діти до 1 місяця:

Калію йодид у кількості 16 мг покласти склянку та додати 2.5 мл води (для цього можна використати шприц) та змішувати приблизно приблизно 2 хвилини. Таблетка повністю не розчиняється, але це не страшно. Дитина повинна запитати розчин багатою кількістю води або іншої рідини.

Дитині дається однакова доза незалежно від грудного вигодовування. У нормальній ситуації після прийняття йоду немає необхідності візиту до лікаря. Якщо ви сумніваєтеся про стан здоров’я дитини, звертайтеся до свого домашнього лікаря.

Існує невеликий ризик зниження обміну речовин у новонароджених (до 1 місяця), які отримали дозу йоду.

Не рекомедується приймати таблетки йоду:

– якщо у вас алергія на йодистий калій або інші інгредієнти таблеток (вказані на

інформаційному листівці)

– якщо у вас запалення щитоподібної залози (тиреоїдит)

– якщо у вас порушення функції щитоподібної залози

– якщо у вас герпетиформний дерматит (Хвороба Дюрінга)

Якщо таблеток немає, можна використати звичайний 5%-розчин йоду у наступних дозах:

– для людей віком понад 14 років – 40 крапель

– для дітей віком від 2 до 14 років – 20 крапель

– для дітей менше 2 років – 10 років

Діти від 5 років та дорослі приймають йод внутрішньо, а менші діти – зовнішньо.

Краплі 5% йоду треба розчинити в стакані молока чи чаю і випити однократно.

Для  годуючих матерів – 40 крапель 5% розчину йоду на стакані молока.

Дітям до 5 років розчин йоду наноситься у вигляді сіточки на шкіру.

Детально щодо застосування препаратів йоду наведено у відео доктора Комаровського, що додається.

4. Як часто слід приймати KI/КІО3? 

Прийом більшої дози KI/КІО3 або частіше, ніж рекомендовано, не забезпечує більшого захисту і може спричинити серйозне захворювання або смерть. Разова доза захищає щитовидну залозу протягом 24 годин. Одноразова доза на рекомендованих рівнях зазвичай є все, що необхідно для захисту щитовидної залози. У деяких випадках люди можуть зазнати впливу радіоактивного йоду більше 24 годин. Якщо це станеться, працівники охорони здоров’я або служби з надзвичайних ситуацій можуть порадити приймати кожні 24 години протягом кількох днів. Уникайте повторного дозування KI/КІО3 для вагітних і жінок, що годують груддю та новонароджених

5. Які побічні ефекти KI/КІО3? 

Побічні ефекти при правильному прийомі виникають дуже рідко і  можуть включати: розлад шлунка або шлунково-кишкового тракту, алергічні реакції, висипання та запалення слинних залоз. 

6. Що робити, якщо немає KI/КІО3? 

Безумовно, що вітаміни та харчові добавки не можуть забезпечити повноцінної блокади щитоподібної залози, але у крайніх випадках можна використати 5% спиртовий розчин йоду, розбавленого у молоці, кисілі чи воді 25 крап 3 рази на день дорослим та підліткам старшим 12 років. Дітям молодшого віку можна зробити йодну сітку на тілі, враховуючи особливість йоду всмоктуватись у кров, звідки буде доставлена до щитоподібної залози. 

ЛІТЕРАТУРА:

  • RADIATION PROTECTION NO 165 Medical effectiveness of iodine prophylaxis in a nuclear reactor emergency situation and overview of European practices Final Report of Contract TREN/08/NUCL/SI2.520028 Directorate-General for Energy Directorate D — Nuclear Energy Unit D4 — Radiation Protection 2010
  • Guidelines for Iodine Prophylaxis following Nuclear Accidents Update 1999 World Health Organization Geneva 1999
  • U.S. Environmental Protection Agency. https://www.epa.gov/lep/radiation-protection-russian/ https://www.cdc.gov/nceh/radiation/emergencies/ki.htm
  • Steffen Dreger, Manuela Pfinder, Lara Christianson, Stefan K Lhachimi & Hajo Zeeb. The effects of iodine blocking following nuclear accidents on thyroid cancer, hypothyroidism, and benign thyroid nodules: design of a systematic review. Systematic Reviews volume 4, Article number: 126 (2015) doi: 10.1186/s13643-015-0106-3

NB! Ці рекомендації використовувати тільки після офіційної об’яви ядерної загрози! На даному етапі достатньо використання полівітамінів з вмістом йоду та йодованої солі.

Читайте також

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x