Меню Закрити

Сучасний підхід до профілактичних рентгенологічних обстежень органів грудної клітки

https://tripilske-sonce.business.site/

Програму науково-практичних та навчальних заходів Всеукраїнської асоціації рентгенологів 2019 року успішно завершено

Фінальним заходом Програми-2019 стала Школа цифрових технологій «Сучасний підхід до профілактичних рентгенологічних обстежень органів грудної клітки», яку 20 грудня було проведено у заміському клубі «Трипільське Сонце» під Києвом. У роботі Школи взяли участь понад 40 інтернів та рентгенологів з 7 регіонів України.

Організували захід Всеукраїнська асоціація рентгенологів (ВАР), Центр рентгенівських технологій АРУ, Видавниче-інформаційний центр «Медицина України» за підтримки групи кампаній «ТЕЛЕОПТИК».

Проведення профілактичних рентгенологічних досліджень органів грудної клітки (ОГК) передбачено наказом Міністерства охорони здоров’я України №254 2008 року, в якому записано:

«1.1 Профілактичні рентгенівські обстеження проводяться з метою своєчасного виявлення хвороб органів дихання (активного туберкульозу і його залишкових змін, злоякісних новоутворень, неспецифічних захворювань легень), середостіння, скелета грудної порожнини….

2.6. Рентгенівським профілактичним обстеженням підлягають особи у віці від 15 років. Повторне обстеження  діти підліткового віку проходять у 17 років (школярі – перед закінченням школи).

Обстеження осіб призовного віку проводиться на обласному (міському) збірному пункті, якщо з часу попереднього обстеження минуло більше шести місяців.

З метою зменшення променевого навантаження слід проводити профілактичні рентгенівські обстеження дітей підліткового віку, максимально використовуючи наявні в області (місті)  рентгенівські апарати з цифровою обробкою зображення.

Профілактичні рентгенівські обстеження, починаючи з 18 років, здійснюються з періодичністю один раз на два роки…»

Проте у цьому ж наказі зауважено, що особи з груп ризику мають обстежуватися щорічно. 

Згідно спільного наказу Державної інспекції ядерного регулювання та Міністерства охорони здоров’я України №51/151 2017 року такі дослідження мають проводитися тільки на цифрових рентгенодіагностичних системах.

Рентгенологічні дослідження ОГК дозволяють виявляти на ранній стадії, захворювання, на які припадає більше половини смертей та інвалідизації людей в країні. На їх долю припадає більше половини всіх рентгенологічних досліджень, які виконуються в Україні. Саме тому заключний навчальний захід Програми-2019 був присвячений профілактичним рентгенологічним дослідженням ОГК.

До програми заходу було включено низку лекцій: 

«Організаційно-технічні питання профілактичних досліджень грудної клітки» (Юрій Коваленко, Київ);

«Основні результати заміни флюорографії цифровою рентгенографією» (В’ячеслав Динга, Кишинів, Молдова);

«Рентгеносеміотичні ознаки захворювань органів грудної клітки» (Вікторія Шаповалова, Харків);

«Рентгено-морфологічна оцінка легеневого малюнка» (Микола Бортний, Харків);

«Диференційна рентгенодіагностика вогнищевих і вузлових утворень легень» (Вікторія Шаповалова, Харків);

«Можливості діагностики серцевої патології на рентгенограмах грудної клітки» (Олена Шармазанова, Харків) та

«Особливості рентгенодіагностики гострих захворювань грудної клітки у дітей» (Микола Бортний, Харків), –

два майстер-класи:

«Помилки рентгенодіагностики патології грудної клітки» (Вікторія Шаповалова, Харків) 

«Диференційна рентгенодіагностика патології середостіння» (Микола Бортний, Харків).

та круглий стіл за темою «Як сьогодні штучний інтелект (ШІ) може допомогти радіологам в діагностиці захворювань органів грудної клітки?».

Основні підсумки Школи:

– Рентгенологічні дослідження ОГК не доцільні, а необхідні! 

– Для підвищення їх ефективності мають використовуватися сучасні технології:

  1)  використання томосинтезу дозволяє наблизити інформативність діагностичних зображень ОГК до комп’ютерної томографії при меншому променевому навантаженні на обстежуваних;

  2) використання легких цифрових рентгенодіагностичних комплексів, оснащених цифровими приймачами високої розрізняльної здатності (4.0 пари ліній на міліметр і вище) дає можливість наблизити якісну рентгенодіагностику до пацієнтів і завдяки цьому охопити профілактичними обстеженнями ОГК більшу частину населення.

– Рентгенологам необхідно постійно оновлювати знання з аналізу рентгенологічних зображень ОГК.

– Використання штучного інтелекту (ШІ) дозволяє зменшити робоче навантаження на пацієнта, краще виявляти місця наявності патології завдяки однакової обробці повної інформації, що надходить від цифрового рентгенівського приймача, за певним алгоритмом.

На сьогодні ШІ може бути помічником рентгенолога, але саме останній відіграє ключову роль в забезпеченні ефективності профілактичних досліджень ОГК, оскільки він не тільки приймає рішення щодо наявності чи відсутності патології, але й налагоджує весь процес проведення таких досліджень. Саме тому науково-практичні та начальні заходи з променевої діагностики ОГК доцільно проводити регулярно та охопити ними якнайбільше рентгенологів.

Оргкомітет Школи щиро вдячний всім, хто знайшов можливість напередодні Нового року взяти участь у заході та оновити свої професійні знання!  

Читайте також

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x